Słodycze reklamowe z wróżbą

Słodycze reklamowe
Słodycze reklamowe

Słodycze doskonale sprawdzają się w roli upominków dla klientów. Wręczać można je z wielu różnych okazji – jubileuszu firmy, poszerzenia jej oferty o nowe produkty lub usługi, Walentynek, Wielkanocy lub Bożego Narodzenia. Stanowią one także świetny sposób na wypromowanie swojej działalności na wszelkiego rodzaju branżowych wydarzeniach takich, jak konferencje czy targi. Takie słodkości dostępne są w wielu różnych rodzajach, co sprawia, że każdy, bez względu na indywidualne wymagania czy budżet znajdzie tu coś dla siebie. Bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznych słodkich upominków są ciasteczka z wróżbą, które podarować można z okazji Nowego Roku czy Halloween. Co warto wiedzieć na ich temat?Jaką historię mają takie słodycze reklamowe? Tradycja ich wytwarzania sięga XIX wieku. Większość źródeł podaje, że wywodzą się one z Japonii. W późniejszych latach, wraz z emigrantami trafiły one do Chin. Początkowo wytwarzane były wyłącznie w kilku piekarniach w pobliżu japońskiego miasta Kioto. Na początku do ich produkcji wykorzystywało się ryż oraz sezamki. Z czasem skład takich ciasteczek został wzbogacony o masło oraz cukier. Tym, co przez lata pozostało niezmienne jest ich zawartość. We wnętrzu tego typu słodkości kryje się karteczka z zapisaną na niej magiczną wróżbą. Inna legenda mówi o tym, że tradycja takich ciastek sięga XIII-wiecznych Chin, kiedy to za ich pośrednictwem przemycano plany powstania przeciw Mongołom najeżdżających ten kraj.

Jak samodzielnie zrobić takie słodycze reklamowe? Do tego celu potrzebne będą: 150 g mąki pszennej, 2 jajka, 1 opakowanie cukru waniliowego, 1 łyżka cukru pudru, 2 łyżki oleju i 1 szczypta soli.

Jak krok po kroku przyrządza się tego typu słodycze reklamowe? W misce umieszczamy wszystkie składniki i wyrabiamy z nich gładkie ciasto. Jeżeli za bardzo się ono klei, dodajemy do niego odrobinę mąki. Rozwałkowujemy je na placek, z które przy pomocą szklanki wykrawamy koła. W pobliżu brzegu ciastka umieszczamy złożoną karteczkę z wróżbą. Składamy je na pół i sklejamy jak pierogi. Umieszczamy je na brzegu kubka na około 10 minut tak, by powstało charakterystyczne zagięcie. Następnie pieczemy przez 20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.